Wprowadzenie do Power Apps

Power Apps to zestaw aplikacji, usług i połączeń, a także platforma danych umożliwiająca budowanie aplikacji biznesowych. Używając Power Apps możemy szybko zbudować aplikację, która łączy się bezpośrednio z danymi biznesowymi z różnych źródeł, tj. SharePoint, SQL Server, Excel etc.

Aplikacje zbudowane używając Power Apps pozwalają na pełną automatyzację procesów i przepływów danych. Upraszcza to doświadczenia użytkowników końcowych i ułatwia budowanie aplikacji bez znajomości kodowania. Power Apps dostarcza także platformę dla deweloperów, którzy mogą przetwarzać dane biznesowe, a także integrować zewnętrzne dane.

Wykorzystując Power Apps możemy:

  • Szybko zbudować aplikację bez kodowania;
  • Łączyć się z usługami chmurowymi;
  • Dzielić się aplikacjami w organizacji (także dla użytkowników urządzeń mobilnych).

Jakie są przykładowe możliwości wykorzystania Power Apps w biznesie?

Jednym z typowych scenariuszy może być dostarczenie aplikacji dla przedstawicieli handlowych, którzy mogą w prosty sposób wspomagać klientów w zarządzaniu zapasami, a także bezpośrednio składać zamówienia za pomocą telefonu bądź tabletu. Innym przykładem może być aplikacja do zarządzania czasem pracy przez pracowników, a także przełożonych planujących grafik zmianowy.

Co zawiera się w Power Apps?

Jak wspomniałem na początku Power Apps to zestaw usług i aplikacji, które wzajemnie współpracują ze sobą, dzięki czemu możemy pracować nad naszymi danymi i aktualizować je z każdego urządzenia. W skład Power Apps wchodzą:

  • Strona główna Power Apps, gdzie możemy budować nasze aplikacje;
  • Power Apps mobile, gdzie możemy uruchamiać aplikacje na różnych systemach (Microsoft, iOS, Android);
  • Power Apps Admin Center, gdzie możemy zarządzać naszymi aplikacjami i innymi komponentami.

Strona główna Power Apps umożliwia budowanie aplikacji na podstawie przykładów, szablonów, a także spersonalizowanych aplikacji, które możemy zbudować od podszewki. Wszystkie aplikacje, które zbudowaliśmy lub zostały nam udostępnione będą tam widoczne.

Power Apps Studio

Power Apps Studio to panel, w którym możemy tworzyć nasze aplikacje, zawiera on 3 główne panele:

  • Panel lewy przedstawia hierarchiczny widok wszystkich kontrolek dostępnych na każdym z ekranów naszej aplikacji.
  • Panel środkowy przedstawia aplikację, nad którą pracujemy.
  • Panel prawy zawiera zbiór opcji związanych z wyglądem, ustawieniami oraz źródłami danych dla poszczególnych kontrolek.

 

Źródło: microsoft.com

Power Apps Mobile

Power Apps Mobile umożliwia uruchamianie aplikacji na urządzeniach mobilnych. Jest dostępna do pobraniaw sklepach aplikacji dla danego systemu. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu wystarczy zalogować się na swoim koncie organizacyjnym, gdzie użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich swoich i udostępnionych aplikacji.

Panel administracyjny Power Platform

Centrum administracyjne stanowi scentralizowane miejsce do zarządzania aplikacjami w organizacji. Na tej stronie możemy definiować i zarządzać środowiskami aplikacji. Przykładem środowisk może być środowisko deweloperskie, testowe i produkcyjne. Dodatkowo możemy definiować rodzaje połączeń danych i zarządzać rolami w środowisku.

Podsumowanie

W artykule opisałem czym jest Power Apps, a także co zawiera się wewnątrz usługi. W kolejnych wpisach przybliżę pracę z Power Apps, a także praktyczne wskazówki i przykłady wykorzystania w biznesie.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!