Wykres progresu
Wykres progresu to wizualizacja przedstawiająca progres osiągnięty do wykonania danego celu. Wykres ten pozwala na monitorowanie i odpowiednie priorytetyzowanie zadań przedstawiając dane krytyczne dla podejmowania strategicznych decyzji. W Excelu jak to zwykle bywa istnieje wiele dróg do osiągnięcia tego samego efektu. Jednakże spośród wielu technik, sztuczek i metod zaprezentuję dziś dwie możliwości wykonania wykresu progresu:
- Wykres słupkowy
- Wykres kołowy.
Wykresy progresu nie są wspierane przez Excel, stąd ich wykonanie sprowadza się do zbudowania wykresów od podstaw.
W celu zilustrowania przykładu przyjmijmy, że musimy zilustrować zyski ze sprzedaży e-commerce w kilku miastach w Polsce. Przyjmijmy poniższą tabelę.
Przygotowanie danych do wykresu
Zanim zaczniemy, musimy dodać kolumny pomocnicze, które będą stanowić dane wymagane do zbudowania wykresów. Po przetworzeniu Twoje dane powinny wyglądać następująco:
Gdzie:
- Pozostało (zł) – Cel – Zysk
- Wykonanie (%) – Zysk / Cel
- Pozostało (%) – 1 – Wykonanie(%)
Wykonanie wykresu słupkowego
Pierwszym krokiem będzie zaznaczenie kolumn: Miasto, Zysk, Pozostało (zł). Pamiętaj, aby również zaznaczyć nagłówki. Następnie wybierz ze wstążki Insert skumulowany wykres słupkowy tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
Po wyborze wykresu pozostaje nam odpowiednio dobrać formatowanie:
- Sformatuj obie serie danych w tym samym kolorze dodając do nich obramowanie w kolorze tła. Zwróć uwagę, aby wypełnienie serii Pozostało (zł) miała ustawioną przezroczystość na 50%;
- Dodaj etykiety danych dla serii Zysk i ustaw etykietę, aby zamiast wartości serii wyświetlała wartość komórek z kolumny Wykonanie (%);
- Dla uzyskania lepszej przejrzystości wyrównałem etykiety do lewej i powiększyłem oraz pogrubiłem czcionkę, a także zmieniłem kolor na kontrastujący z serią.
Na poniższym zrzucie ekranu zobaczysz końcowy efekt wyżej wymienionych kroków.
Wykonanie wykresu kołowego
Kolejnym wykresem, który utworzymy będzie wykres kołowy realizacji celu. W tym celu posłużymy się wynikami poszczególnych regionów. Zaznacz dwie komórki Wykonanie (%) i Pozostało (%) i ze wstążki Insert wybierz wykres kołowy (wybrałem doughnut chart). Dzięki temu Twój wykres będzie zawierał puste pole w środku. Następnie sformatuj obydwie serie podobnie jak na poprzednim wykresie (spójna kolorystyka, wartość Pozostało (%) z przezroczystością na 50% plus obramowanie w kolorze serii). Pozostaje nam teraz tylko usunąć legendę i ze wstążki Insert wstawić pole tekstowe na środek pustego pola wykresu. W polu tekstowym wpisz odwołanie do komórki zawierającej wartość realizacji celu i sformatuj zgodnie ze swoimi potrzebami. Dzięki temu Twój wykres będzie zawierał na środku informację o poziomie realizacji celu.
Uwaga! Jeśli Twój wykres nie został utworzony prawidłowo, to możliwe, że musisz zamienić etykiety z seriami danych. Zrobisz to w menu doboru danych klikając na Switch Rows/Columns.
Po wykonaniu wyżej wymienionych kroków Twój wykres będzie wyglądał jak poniżej:
Podsumowanie
W artykule opisałem metody tworzenia wykresu progresu z wykorzystaniem wykresu słupkowego oraz kołowego. Tworzenie takich wykresów jest naprawdę szybkie, a wizualizacja danych pozwala na przejrzystą i czytelną prezentację dla użytkownika końcowego.
Witam, mam problem z wykresem kołowym a dokładniej w polem tekstowym. Po wstawieniu pola tekstowego i wpisaniu znaku „=”, przy próbie odwołania się do odpowiedniej komórki (kliknięcia na nią), excel od razu przeskakuje mi na tą komórkę, a w polu tekstowym pozostaje widoczny tylko znak „=”. Nie pomaga też ręczne wpisanie w polu tekstowym np. =A1, gdyż właśnie taki tekst zostaje w polu tekstowym.
Cześć Mateusz, wystarczy że zaznaczysz swoje pole tekstowe i zamiast wpisywać wewnątrz pola kliknij na pasek formuły i tam wpisz swój odnośnik. W ten sposób wszystko powinno się udać 🙂
Zrobione, wielkie dzięki:)