Pojęcie konta i subskrypcji w Azure

W ostatnim wpisie opisywałem co to jest chmura Azure. Dziś przyjrzyjmy się, jak założyć konto. Aby korzystać z usług Azure niezbędna jest subskrypcja platformy. Możemy uzyskać dostęp tymczasowy do tak zwanej piaskownicy Azure, jeśli zrealizujemy darmowe szkolenie w Microsoft Learn. Subskrypcja zostanie wtedy utworzona automatycznie. Po utworzeniu konta można tworzyć dodatkowe subskrypcje. Przykładem wykorzystania wielu kont może być utworzenie oddzielnych subskrypcji dla różny działów w firmie.

Zostając nowym użytkownikiem Azure, można utworzyć bezpłątnek onto, aby bez opłat poznawać rozwiązanie, a następnie przejść na płatny plan, kiedy zdecydujemy się wykorzystać któreś z rozwiązań. Konto na platformie Azure możemy utworzyć za pośrednictwem strony internetowej Azure.

Co oferuje bezpłatne konto?

Bezpłatne konto to oferta dla użytkowników chcących poznać platformę. Niezbędne do jego utworzenia są numer telefonu, karta kredytowa i konto Microsoft lub Github. Od razu tutaj warto zaznaczyć, że informacje o karcie kredytowej używane są tylko i wyłącznie do weryfikacji tożsamości, a opłaty nie będą naliczone do czasu przejścia na płatny plan. Co zatem oferuje bezpłatne konto?

  • Roczny dostęp do popularnych produktów;
  • Środki do wydania w ciągu pierwszych 30 dni;
  • Dostęp do ponad 25 produktów, które pozostaną bezpłatne.

Co to jest piaskownica Learn?

Ćwiczenia w środowisku Learn używają technologii piaskownicy, która tworzy tymczasową subskrypcję Azure. Umożliwia ona korzystanie z produktu Azure podczas trwania szkolenia. Po ukończeniu danego modułu Learn dane są automatycznie czyszczone przez środowisko. Oczywiście możemy realizować moduły szkoleniowe w oparciu o własną subskrypcję, ale preferowane jest korzystanie z piaskownicy, ze względu na brak jakichkolwiek kosztów.

Podsumowanie

Dowiedzieliśmy się dzisiaj czym jest konto i subskrypcja Azure, oraz czym one się od siebie różnią. W kolejnym wpisie omówię przypadek szkoleniowy. Zachęcam do skorzystania samemu z usługi Learn. Znajdziesz ją pod adresem docs.microsoft.com/pl-pl.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!