Wprowadzenie do Azure
Czym jest Azure? To platforma obliczeniowa Microsft’u oparta na chmurze. Usługi Azure obejmują hosting, wirtualne maszyny, a także magazyn zdalny, bazy danych lub choćby zarządzanie kontami. Pozostaje wyjaśnienie, czym jest przetwarzanie w chmurze? Otóż przetwarzanie w chmurze to wykorzystywanie usług obliczeniowych przez Internet. Używa się do tego model płatności powiązany z rzeczywistym użyciem, czyli płacimy za taką moc, którą wykorzystamy. Jak to pomaga przedsiębiorstwom?
-
Obniża koszty operacyjne;
-
Poprawia wydajność infrastruktury;
-
Doskonale skaluje się zgodnie z potrzebami firmy.
Krótko mówiąc, przetwarzanie w chmurze to pewien sposób wynajmowania mocy obliczeniowej innego podmiotu. Zasoby z chmury można traktować jak zasoby we własnym centrum. Zamiast zużywać własny sprzęt wynajmujemy CPU czy pamięć masową na czas kiedy są potrzebne. Dostawca chmury dba o utrzymanie infrastruktury.
Dlaczego warto przejść do chmury?
Chmura pomaga wprowadzać w przedsiębiorstwach innowacje, które wcześniej nie były możliwe. Wśród nich wyłaniają się obecnie dwa trendy:
-
dostarczenie nowych funkcji z dużą szybkością,
-
oczekiwania użytkowników dotyczące coraz bardziej rozbudowanego środowiska.
Czym jest Azure?
Azure to zestaw usług w chmurze oferowany przez Microsoft. Umożliwia ona elastyczne tworzenie oraz wdrażanie aplikacji, a także zarządzanie nimi. Udostępnia globalną infrastrukturę zawierającą narzędzia do tworzenia oprogramowania. Jakie kategorie pokrywa Azure? Te znajdziesz opisane po krótce poniżej:
-
Obliczenia – szereg opcji hostowania aplikacji i usług takich jak wirtualne maszyny czy klastry maszyn;
-
Sieć – łączenie zasobów i zapewnianie dostępu do aplikacji. Umożliwia użytkownikom zewnętrznym łączenie się z usługami;
-
Magazyn – przechowywanie danych;
-
Mobilne – zaplecze do tworzenia aplikacji mobilnych dla systemów iOS, Android i Windows. Pozwala na np. emisję powiadomień push czy też synchronizację danych w trybie offline;
-
Bazy danych – usługi do przechowywania różnych typów i woluminów danych z wykorzystaniem baz SQL lub NoSQL;
-
Internet – zasoby do tworzenia aplikacji internetowych bazujących na protokole HTTP;
-
IoT – Internet of Things czyli tak zwany Internet rzeczy. Wspomaganie aplikacji działających np. na zegarkach, termostatach, lodówkach, czy innych wszelkich przedmiotach z dziedziny 'Smart’;
-
Big Data – wspomaganie procesów przetwarzania dużych ilości danych;
-
Sztuczna inteligencja – uczenie maszynowe w celu przewidywania przyszłych zachowań czy trendów. Przykładem jest proponowanie zakupów na podstawie wybranych produktów;
-
DevOps – łączy ludzi, procesy i technologie automatyzując oprogramowanie. Pozwala integrować rpeozytoria, testować i monitorować aplikacje.
Podsumowanie
W dzisiejszym artykule przybliżyłem czym jest chmura Microsoft Azure. W kolejnych wpisach będę opisywał podstawy pracy z chmurą Microsoft’u.