Jak radzić sobie z wieloma tabelami faktów

Dzisiejszy artykuł dotyczył będzie zagadnienia tabeli faktów. Pisałem już wcześniej na temat modelowania danych w schemacie gwiazdy, jednak opisywałem problem jednej tabeli faktów i tworzonych dla niej wymiarów. Co gdy nasz model danych opiera się o kilka tabel faktów?

Zidentyfikuj wymiary

Opracowując wymiary do tabel faktów postaraj się znaleźć części wspólne tabel faktów. Na przykład posiadając tabele zawierające odpowiednio dane dotyczące sprzedaży oraz dostaw może się okazać, że ich wspólnym wymiarem będzie kraj czy też miasto. Ograniczenie ilości wymiarów, a następnie wyłonienie ich części wspólnych pozwoli na łatwiejszą organizację filtrów w danej karcie, a także wpłynie na prędkość ładowania danych i wizualizacji. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kierunki i rodzaje relacji nadawanych w modelu!

Wykorzystaj widoki relacji

Pracując na dużych modelach danych czytelność relacji pomiędzy tabelami może być utrudniona. Im więcej tabel tym diagram staje się coraz mniej czytelny. Kanwa modelu w Power BI Desktop umożliwia tworzenie widoków. Wystarczy przeciągnąć pożądane tabele na diagram, aby rozpocząć układanie relacji pomiędzy tabelami. W ten sposób możemy utworzyć na przykład diagram relacji dla pojedynczych tabel faktów, lub diagram przedstawiający relacje tabel z tabelą kalendarzową. Dbałość o porządek w modelu danych istotnie wpływa na zarządzanie zmianą w późniejszych iteracjach.

Podsumowanie

W artykule opisałem podstawowe możliwości organizacji i optymalizacji modelu danych składającego się z więcej niż jednej tabeli faktów. Opisałem także możliwość tworzenia widoków relacji w kanwie modelu w Power BI Desktop.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!