Metody optymalizacji wizualizacji

Częstym problemem dotyczącym pracy z Power BI jest organizacja wizualizacji. Wydaje się, że karta, na której projektujemy nasz raport zawiera wystarczająco miejsca na przekazanie odpowiednich informacji za pomocą wizualizacji. Początkującym użytkownikom zdarza się, że taka powierzchnia jednak jest niewystarczająca, aby przekazać spójny obraz. Jakie są zatem metody na oszczędność miejsca, a także poprawy wyglądu naszych raportów?

Opracuj tło

Odpowiednio zaplanowane tło raportu nie tylko poprawi jego wygląd, ale także wydajność. Standardowy rozmiar karty raportu odpowiada rozmiarowi slajdu w PowerPoint. Warto z tego korzystać, ponieważ po zaplanowaniu przestrzeni w PowerPoint jesteśmy w stanie zapisać go jako obraz jpg. Poza wyborem koloru tła można także w tym miejscu opracować np. belki z przyciskami(informacje, filtry, zakładki), obramowania wizualizacji, w których umieścimy wykresy i tabele z kontrastującym tłem, czy też logo naszej organizacji lub tytuł karty. W ten sposób raport nabierze więcej dynamiki.
Spójrzmy na widok przed zmianą.

A teraz przyjrzyjmy się jak nasz raport wygląda po dodaniu zorganizowanego tła.

Wykorzystaj zakładki

Praca z zakładkami pozwoli na wprowadzenie nowych wizualizacji ich zamianę w przypadku konieczności. Tworzenie zakładek opisywałem tutaj. Wykorzystując zakładki możemy wstawić do raportu kartę filtrów, która będzie wywoływana i chowana po kliknięciu w dany przycisk. Poza kartą filtrów możemy dodać również panel informacyjny, który będzie zawierał instrukcję użytkownika. Możemy także pokusić się o wprowadzenie przełączników, które np. zamienią wykres kolumnowy sprzedaży ze względu na kategorię produktów w tabelę zawierającą zbiór wszystkich produktów.
Poniżej wykorzystany przełącznik kategorii i produktów – spójrz co zmieniło się względem poprzedniego zrzutu ekranu.

Podsumowanie

Wykorzystanie powyższych kilku prostych metod z pewnością uatrakcyjni Twoje raporty, poprawi ich przejrzystość, a jego interaktywność dodatkowo pozytywnie wpłynie na jego odbiór przez użytkowników. W artykule omówiłem sposób na utworzenie tła dla raportu w PowerPoint, a także opisałem jak wykorzystać zakładki w celu wprowadzenia dodatkowych informacji, kart filtrów, czy przełączników wykresów.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!