Skąd pobrać przykładowe dane?

Problemem wielu osób rozpoczynających pracę z programem Power BI jest często brak danych. Nauka „na sucho” poprzez oglądanie filmów czy przechodzenie przez dokumentację nie dla wszystkich bywa wystarczająca. Wiele osób łatwiej przyswaja materiał, jeśli ma możliwość przećwiczenia danego rozwiązania na przykładowych danych. W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka źródeł, z których możemy pobrać dane do nauki Power BI.

Wbudowany przykładowy zestaw danych

Najnowsza wersja Power BI Desktop oferuje wbudowany zestaw danych o nazwie Financial Sample. Jest to mała tabela zawierające dane finansowe w ujęciu miesięcznym (jedna tabela faktów). Aby ją uruchomić należy otworzyć pusty raport Power BI, a następnie wybrać opcję Try a sample dataset, tak jak na poniższym zrzucie ekranu.

Przykładowy zestaw danych Adventure Works od Microsoft

Microsoft prowadzi swoje repozytorium w serwisie Github. Do zabawy użytkowników został przygotowany przykładowy model danych o nazwie Adventure Works DW 2020, który zawiera przykładowe dane sprzedażowe w wielu wymiarach, a także w większej granulacji. Jest to świetny przykład do naśladowania jeśli chodzi o model gwiazdy przedstawiony na poniższym zrzucie ekranu (Star Schema, o którym niedługo więcej na blogu), a także do nauki języka DAX. Model możesz pobrać stąd.

Inne źródła danych

W internecie znajdziesz wiele darmowych źródeł danych, które czasem mogą wymagać dalszej obróbki. Warto poeksperymentować z danymi GUS, czy też światowymi danymi z banku danych (znajdziesz je tutaj). Istnieje również portal o nazwie Kaggle, który zawiera zbiory danych o różnych tematykach, a także materiały szkoleniowe. Zdecydowanie uważam, że warto im się przyjrzeć.
Powyżej wymienione zbiory danych powinny pomóc większości użytkowników w testowaniu nowych rozwiązań i utrwalaniu zdobytej wiedzy.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!

3 komentarze

  1. […] poprzednim wpisie wspomniałem ogólnodostępny przykładowy zestaw danych od Microsoft o nazwie Adventure Works DW […]

  2. […] poprawi układ naszego kodu. W celu rozpoczęcia nauki możesz pobrać przykładowy zestaw danych Adventure Works 2020 i podłączyć go do DAX […]

  3. […] Do ćwiczenia wykorzystałem przykładową bazę danych AdventureWorks. Możesz ją pobrać stąd. By Grzegorz Bączyk|2021-05-15T09:11:38+02:0015 maja, 2021|Power BI|0 komentarzy […]