EXCEL_BLOG#1

Dlaczego warto używać Excela w wersji angielskiej?

Podczas pracy w kilku firmach (polskich bądź międzynarodowych) spotkałem się z różnym podejściem do pracy w Excelu. Lwia część użytkowników pracowała na wersji polskiej, natomiast inni pracowali na angielskiej. Ku której ja się skłaniam? Chyba tytuł sam to zasugerował. 🙂

Od początku kariery posługuje się Excelem w wersji angielskiej czy to w pracy, czy podczas prowadzenia szkoleń. Ciebie czytelniku też postaram się do niej zachęcić wymieniając kilka prostych powodów, które uważam, że powinny być wystarczające, aby Cię przekonać do zmiany zdania.

Pierwszym z powodów, dla którego warto zmienić język Excela na angielski to nazewnictwo formuł. Moim zdaniem formuły w języku angielskim są o wiele prostsze i bardziej intuicyjne. Poniżej kilka przykładów:

  • JEŻELI.BŁĄD / IFERROR
  • PODAJ.POZYCJĘ / MATCH
  • WYSZUKAJ.PIONOWO / VLOOKUP
  • SUMA.WARUNKÓW / SUMIFS

Jak widać powyżej nie tylko formuły są bardziej złożone, ale wymagają użycia polskich znaków. Kolejnym powodem, dla którego warto wykorzystywać język angielski w Excelu jest kodowanie w VBA. Cały język VBA jest oparty na języku angielskim, dlaczego więc używać formuł w języku polskim? Sprawia to, że kod staje się mniej przejrzysty. Dodatkowym problemem może być tutaj niespójność wersji, tj., gdy w naszym kodzie są polskie formuły, gdy ktokolwiek z inną wersją językową (np. angielską) będzie próbował je uruchomić otrzyma błąd, ponieważ VBA nie tłumaczy formuł tak jak arkusz.

Skoro jesteśmy już przy VBA, warto też wspomnieć o innych językach. Mowa tutaj o SQL, Power Query czy choćby formułach DAX w aplikacji Power BI. Wszystkie one są w tej chwili obsługiwane po angielsku. Stąd uważam, iż lepiej od początku posługiwać się językiem angielskim w formułach, ponieważ ułatwi to w późniejszym czasie pracę z innymi aplikacjami/ językami.

Wydaje mi się, że są to wystarczające powody, dla których warto pracować z Excelem w języku angielskim. Oczywiście nie przymuszam nikogo do pracy w takim środowisku. Zachęcam oczywiście do dyskusji w komentarzach. Chciałbym poznać Wasze doświadczenia w kwestii pracy z Excelem w różnych językach.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!