PowerBI_BLOG#1

Co to jest Business Intelligence?

Business Intelligence (inaczej BI) to forma informatyzacji przedsiębiorstw, której celem jest podniesienie ich konkurencyjności na rynku. Żyjemy w czasach, gdy rynek zalewają ogromne wolumeny danych, a BI ma za zadanie wspierać przedsiębiorstwo w podejmowaniu strategicznych decyzji na podstawie faktów.

W hurtowniach danych przechowywane są dane przedsiębiorstwa (transakcyjne, kadrowe, czy też dotyczące innych procesów). Hurtownie danych stanowią źródło dla aplikacji typu BI. Aplikacje BI stanowią warstwę porządkującą dane. Dane przedstawione w aplikacji nie wskazują decyzji wprost, natomiast pomagają kadrze zarządzającej podjąć prawidłowe decyzje strategiczne w oparciu o twarde dane.

Każdy system Business Intelligence jest tworzony bezpośrednio pod daną firmę. Wykorzystuje się podobne rozwiązania, jednak koniec końców każdy system, tak samo jak biznes jest inny. Budowanie takiego systemu rozpoczyna się od rozpoznania potrzeb firmy i wyzwań z jakimi firma się zmaga. Tworzy się do tego również system zarządzania dostępem do danych, aby odpowiednio ograniczać je dla osób nieuprawnionych do ich wyświetlania.

Wśród najlepszych i najpopularniejszych programów do BI wymieniamy takie programy jak: Microsoft Power BI, Tableau, Sisense, Oracle Business Intelligence, czy IBM Cognos Analytics. W kolejnych postach postaram się przybliżyć pracę w oparciu o Microsoft Power BI.

Interesujący artykuł? Podaj dalej!

2 komentarze

  1. Łukasz 13/10/2020 at 10:05 pm - Reply

    Czy PowerBI ma sens przy ograniczonym budżecie w małej firmie?

    • Grzegorz Bączyk 14/10/2020 at 8:16 am - Reply

      Oczywiście, Power BI umożliwia pełną skalowalność do rozmiaru biznesu. Oczywiście niesie to za sobą pewne ograniczenia licencyjne. Ponadto warto również się zastanowić dobrze przed wyborem narzędzia czy jest ono rzeczywiście potrzebne, aby uniknąć przerostu formy nad treścią.